Edebi Yazılar 
Siyasi Yazılar 
Yeşil Yazılar 
Şiirler
Araştırmalar
Ekoloji 
Tarihten Sayfalar
Efsaneler
Kasaba Ezgileri 
Kızılderililer
Madımak
İz Bırakanlar
Not Defteri
Duvar
 Atatürk resimleri
 Atatürk gifleri
 Che Guevara
 Çizimlerim
 Gezi Parkı Direnişi
 Çaldağı videoları
 Che Guevara
 Nazım Hikmet
Videolar
 Şiir dinletisi
 Efsaneler
Müzik
 Yerli müzik
 Yabancı müzik
 Kızılderili müzikleri
Oyunlar
Satranç
Genel kültür
Stardoll
   Dost Siteler
  Yakamoz
  Çaldağı
 Tumblr
  Şiir Kenti
Düşünce Tarihi
  TEMA Vakfı
  EGEÇEP
Manidar
      Ziyaretçi Defteri
Kitap

Kızılderililer


   

"Onlara kılıçlarımızı gösterdik. Keskin demir silahları ilk kez gördükleri belli. Kesmenin ne demek olduğunu bilmediklerinden, bazıları kılıçların keskin tarafını  tutunca ellerini kestiler... Bu insanlar ne herhangi bir mezhebe bağlılar, ne de puta tapıyorlar. Kötülüğü tanımıyorlar, birbirlerini öldürmüyorlar. Hiç silahları yok... Son derece sade, dürüst, eli açık insanlar. Herhangi birinden sahip olduğu herhangi bir şey istenince hemen veriyorlar. Kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, çalmıyorlar, öldürmüyorlar. Dünyada onlar kadar tatlı dilli insanlar  hiç yoktur. Her zaman da gülüyorlar..." (Kristoph Kolomb'un günlüğünden)

   

"Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir...

"
    Tarihleri
    Yaşamları
    Seattle'in mektubu
    Onların ağzından
    Efsaneleri
    Müzikleri

Herşey 1492'de Cenovalı kaşif ve denizci Kristof Kolomb'un Hindistan'a gitmek için yola çıkıp da, daha önce bilinmeyen bir yeni kıtaya, Amerika'ya yanlışlıkla gitmesiyle başladı. Evet, Kolomb, Amerika'ya yanlışlıkla gitmişti. Burada karaya ilk çıktığında, yeni bir kıtanın toprağına ayak bastığının farkında değildi. Kendisinin o anda Hindistan'da olduğunu sanmıştı. Bu yüzden burada karşılaştığı ve sonradan, tenlerinin rengi dolayısıyla "kızılderililer" olarak adlandırılan yerlileri karşısında gördüğünde onları da hintli olarak düşünmüş, ilk karşılaştığında bu kimselere bu yüzden "hintliler" diye hitap etmişti. İşte bugün Amerika'da halen "yerli" sözcüğü karşılığında "indian" sözcüğünün kullanılması ve Amerikan sözlüğünde bu şekilde yer alması da bu nedenden dolayıdır. 

Ancak Kristof Kolomb'un sonraki gezilerinde yanında bulunan İtalyan tüccar ve haritacı Americo Vespuci'nin burasının yeni bir kıta olduğunu fark etmesinden sonra, bu yeni kıtaya onun ismi verilmiş ve bundan sonra buraya "America" denmeye başlanmıştır.

Başlangıçta ilginçliği nedeniyle tekrarlanan bu uzun yolculuklar, burasının keşfedilen yeni bir kıta olduğunun anlaşılmasından sonra ise daha başka bir anlam kazanmış, her defasında akın akın buraya yeni kimselerin gelmesine ve her yeni yolculuğun da bir başka ad altında yapılmasına yol açmıştır. Soraları ise bu yeni kıtaya yapılan ve asıl amacı buranın fethedilmesi ve ele geçirilmesi olan yeni yolculuklar, buranın yerli halkının kendilerine karşı çıkışını engelleyebilmek için "Tanrı adına" diye adlandırılmaya başlanmıştır.

Ama ne acı ki, önce yanlışlıkla gidilen ve sonra da "Tanrı adına" diye çıkılan bu yol, bu kıtanın yerli halkının, kızılderililerin, bir ulusun yok edilmesine kadar gidiyordu. Evet Kızılderililer! Kolomb'un günlüğünde söylediklerinin tersine, hani şu kovboy filmlerinde insan öldüren, kafa derisi yüzen çocukluğumuzun "vahşi" Kızılderililer'i. 

Ne var ki, bütün bu ziyaretlerin sonucu, onları "dünyanın en kadersiz ulusu" haline getirdi!

 

   

 

Bu sitedeki Kızılderililer bölümünde bazı sayfalarda bulunan kimi bilgiler Ece Soydam'ın Kızılderililer ile ilgili hazırladığı ve TRT'nin internet sitesinde de yayınlanan bazı bilgilerden ve Ece Soydam'a ait geocities.com/kizilderililer sitesi ve kullanılan bazı fotoğraflar ise Edward S. Curtis’in  www.edwardscurtis.com sitesinden alınmıştır...

 
                  Devamını oku: Dünyanın en kadersiz ulusu: Kızılderililer


Yorumlar - Yorum Yaz
        Mustafa Kemal
M. Kemal Atatürk
  Atatürk'ün soyağacı
 Kırmızı Hafızlar ailesi
  Akıncı torunu Mustafa
        Maden Dosyası
  Yeşil cennete tehdit
 Çaldağı bizimdir!
  Vahşi madencilik
  Yüzyılın dalgası
   Che Guevara
Ernesto Che Guevara
  Hayatı ve eserleri
BM konuşması
  Videolar
   Kızılderililer
Kızılderililer Sayfası
  Tarihleri
 Yaşamları
 Müzikleri
  Videolar
Gerenimo
 Seattle'in mektubu
     Misafir Kalem

Eğitimci şair-yazar

A. Yavasli

Aydoğan Yavaşlı