Edebi Yazılar 
Siyasi Yazılar 
Yeşil Yazılar 
Şiirler
Araştırmalar
Ekoloji 
Tarihten Sayfalar
Efsaneler
Kasaba Ezgileri 
Kızılderililer
Madımak
İz Bırakanlar
Not Defteri
Duvar
 Atatürk resimleri
 Atatürk gifleri
 Che Guevara
 Çizimlerim
 Gezi Parkı Direnişi
 Çaldağı videoları
 Che Guevara
 Nazım Hikmet
Videolar
 Şiir dinletisi
 Efsaneler
Müzik
 Yerli müzik
 Yabancı müzik
 Kızılderili müzikleri
Oyunlar
Satranç
Genel kültür
Stardoll
   Dost Siteler
  Yakamoz
  Çaldağı
 Tumblr
  Şiir Kenti
Düşünce Tarihi
  TEMA Vakfı
  EGEÇEP
Manidar
      Ziyaretçi Defteri
Kitap

Yeşilin atası: Manisa Tarzanı

   
 

 
  
 

Saygılar sana yeşilin Atası

 
 

 

   
   
 

MANİSA TARZANI

 

AHMET BEDEVİ
KENDİSİNİ ANLATIYOR

  
 

"Yaşayışım gayet basittir. Yaz kış Topkale'deki kulübemde ve mağaramda yaşarım. Evim meyve ağaçlarıyla, çiçeklerle çevrilmiş cennet gibidir. Yazın yaş, kışın kuru meyveler yerim. Günde üç kez buz gibi suyla yıkanırım. Vücudumu korumak için, kendi yaptığım bitkisel yağı sürünürüm. Eski ve yeni yazıyı bilirim. Türk müziğine hayranım. Sinemanın tutkunuyum. Zaten, dertle gamı bunlarla unutuyorum. Gazete, dergi elimden düşmez, hepsini alır okurum."

    
Manisa Tarzanı Ahmed Bedevi
 
 

"Eşsiz bir sanatçıydı O! Manisa'da yeşilin her tonunu canıyla, kanıyla yarattı. Eşsiz özverisi ile doğayla içiçe yaşamayı tüm insanlara öğretti. Zamanın gençliğine örnek oldu..." Manisalı yazar Bedriye Aksakal böyle anlatıyor Tarzanımızı.

Mitolojide "Tanrıların Dağı" diye de bilinen Spil dağında doğa ile bütünleşen, Manisa'nın yeşillendirilmesinde önderlik eden, daha doğrusu Manisa'yı yeşillendiren ve kentin sevgilisi olmuş bir Tarzanımız var. Adı Ahmet Bedevi. Yeşilin atası! Ve o, hâlâ yaşıyor!

31 Mayıs, Tarzan'ın aramızdan ayrıldığı gün! Tam 34 yıl önce bugün, doğayı katledenlere kızıp, "evlatlarım" dediği ağaçların katledilmesine yüreği dayanamayıp da, bir daha dönmemek üzere çekip gitmişti aramızdan. Çünkü küsmüştü doğa düşmanlarına. Ama gerçekten de öldü mü? Sanmıyorum...

Manisa'yı ve Spil'i süsleyen ağaçların tümüne hatır sormaya kalksanız, alacağınız yanıt, Bedriye Aksakal'ın da dediği gibi, "beni yetiştiren Manisa Tarzanı'dır" olacaktır.

Binlerce ağaca imzasını atmış, doğayla içiçe olabilmek ve binlerce ağaç ailesinin yaşadığı ormanı koruyabilmek için dağları kendisine mesken edinmiştir.

Kenti yeşillendiren bütün ulu ağaçların hepsini de O dikmiş, Manisa'yı hep yeşil tutmuştur Tarzan. Ağaç kesen yöneticilerin karşısına çıkmıştır.

Ama acımasız yöneticiler ağaç yerine beton ormanları kurmak için O'nun bir baba sevgisi ve korumacılığı ile kendi elleriyle severek, okşayarak yetiştirdiği ağaçları kesince... Tarzan'ın doğa ve yeşil sevgisiyle dolu yüreği bir başka canavarlık olan korkunç ağaç katliamını görünce daha fazla dayanamadı! 31 Mayıs 1963'te kalp krizi geçirerek aramızdan ayrıldı...

Bense O'nun öldüğüne inanmayanlardanım.

İnsanlar, arkalarında bıraktıkları eserlerle yaşarlar aramızda. Manisa Tarzanı da ağaç ve yeşil sevgisi yaşadıkça yaşayacak! Ve ardında öyle çok ulu eserler bıraktı ki...

Tanrıların Dağı Spil'e gidin, bakın. Oradaki ulu ağaçlar, yeşilin atası Tarzan'ın yaşadığına tanıklık etmektedirler, dimdik gövdeleriyle.

Çünkü O, yeşilin atası, ağaç sevgisinin sembolüdür. Ve Manisa'daki her ağaç da O'nun evladı!

   

 
Evlatları, Tarzan'ın hala yaşadığının en mağrur tanıklarıdır bugün, doğanın mağrur askerleri gibi dimdik gövdeleriyle. Hışırdayan yaprakları ise, bir türkü mırıldanır gibidir, soylu bir semahla dönerken Tarzan'ın ölümsüz ruhu: "Armut ağacı, başımın tacı / Kalksın semah eylesin anayla bacı."
 
Tarzan ise şöyle sesleniyor:
"Ahmet Bedevi bir çıplak, garip adamdır. Amma ölünce, ağaç sevgisinin sembolü olacak, hangi idareci ağaç kestirirse rüyasına girecek, boğazına sarılacağım. Bu memleketin yeşile, yeşilliğe, ağaca, çiçeğe ihtiyacı var. Bu sevgiyi yaşatın ne olur!"

31 Mayıs 1997

Hayatı hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız:   Manisa Tarzanı
 
        Mustafa Kemal
M. Kemal Atatürk
  Atatürk'ün soyağacı
 Kırmızı Hafızlar ailesi
  Akıncı torunu Mustafa
        Maden Dosyası
  Yeşil cennete tehdit
 Çaldağı bizimdir!
  Vahşi madencilik
  Yüzyılın dalgası
   Che Guevara
Ernesto Che Guevara
  Hayatı ve eserleri
BM konuşması
  Videolar
   Kızılderililer
Kızılderililer Sayfası
  Tarihleri
 Yaşamları
 Müzikleri
  Videolar
Gerenimo
 Seattle'in mektubu
     Misafir Kalem

Eğitimci şair-yazar

A. Yavasli

Aydoğan Yavaşlı