Che - Çocukluk ve gençlik yılları

Çocukluk ve gençlik yılları

Ernesto Guevara, resimde en sağ başta

Ernesto Guevara de la Serna İspanyol ve İrlanda asıllı bir ailenin beş çocuğunun en büyüğü olarak Arjantin'in Rosario şehrinde dünyaya geldi. Doğum belgesinde doğum tarihi olarak 14 Haziran 1928 görünmesine karşın, bazı kaynaklarda aynı yılın 14 Mayıs günü doğduğu belirtilmektedir. Annesinin ve babasının soyu Basklara dayanır. Guevara'nın atalarından Patrick Lynch 1715 yılında İrlanda'da Galway'de doğmuştur. İrlanda'yı terkedip İspanya'nın Bilbao şehrine, oradan da Arjantin'e gitmiştir. Guevara'nın büyük büyükbabası Francisco Lynch 1817'de, büyükannesi Ana Lynch 1868'de doğmuştur.
Ana Lynch'in oğlu ve Che'nin babası Ernesto Guevara Lynch 1900'de doğmuştur.

Guevara Lynch 1927'de Celia de la Serna y Llosa ile evlenmiş ve üç erkek, iki kız çocukları olmuştur.


Guevara,
çocukluğunda, bu sol eğilimli üst sınıf ailede bile dinamik kişiliği ve radikal görüşleriyle bilinirdi.

Ernesto Guevara, babasından satranç öğrendikten sonra 12 yaşından itibaren yöresel turnuvalara katılmaya başladı.
Ernesto Gueavara resimde en solda
Ergenlik döneminde şiire, özellikle de Pablo Neruda'nın şiirlerine merak saldı.  Ernesto Guevara, Latin Amerika'da kendi sınıfında yaygın olduğu üzere yaşamı boyunca şiir yazdı. Ama şiire olan tutkusu Pablo Neruda ile başlar. Şiir yazmaya olan merakı da bu yıllarda başlamıştır.

Pek çok konuya meraklı, hevesli bir okuyucuydu. İlgilendiği kitaplar Jack London ve Jules Verne'in macera klasiklerinden Sigmund Freud'un cinsellik üzerine denemelerine ve Bertrand Russell'ın toplum felsefesi üzerine tezlerine kadar giden bir çeşitlilik gösteriyordu.

Ergenliğinin son dönemlerinde fotoğrafçılığa  da merak sardı.  Zamanının önemli kısmında insanları, gittiği yerleri ve sonraları da arkeolojik alanları fotoğrafladı.

Ernesto 3 yaşında

Ernesto 1942 yılında

Ernesto Guevara, tıp öğrenimi için 1948'de Buenos Aires Üniversitesi'ne girdi.
Guevara, tıp öğrenimi için 1948'de Buenos Aires Üniversitesi'ne girdi. Kesintili öğrenim hayatını Mart 1953'te tıp öğrenimini bitirip aynı yılın 12 Haziran'ında diplomasını alarak noktaladı. Pratisyen hekimlik yapabilmek için gerekli klinik eğitimi tamamlayıp tamamlamadığı açık değildir. Eğer bu klinik eğitimi tamamlamadı ise "doctor en medicina" değil de "médico" olmuş olabilir.
 

Ernesto 1950 yılında

Ernesto Guevara, öğrenciliği boyunca Latin Amerika'da uzun yolculuklara çıktı. 1951 yılında eski arkadaşı biyokimyager Alberto Granado, yıllardır konuştukları Güney Amerika seyahati için tıp eğitimine bir yıl ara vermesini önerdi. 

Kısa süre sonra, "La Poderosa II'' (Güçlü II) adını verdikleri 500 cc.lik 1939 model Norton marka motorsikletle Alta Gracia'dan yola çıktılar. Peru'da Amazon Nehri kıyısındaki San Pablo cüzzam kolonisinde gönüllü olarak birkaç hafta geçirmeyi düşünüyorlardı. 
Ernesto Guevara'nın bu yolculuğu anlattığı seyahat notları "Notas de viaje'' 2004 yılında "Diarios de motocicleta" (Motorsiklet Günlükleri) adıyla sinemaya da uyarlanmıştır.

Bu yolculuğun, Guevara'nın hayatını önemli ölçüde etkilediğini söylemek gerekir.


Bundan sonraki hayatını da bu yolculuk sırasında edindiği izlenimleri ve bu izlenimler sonucunda vardığı kararlar etkileyecektir. 

Çünkü, özellikle bu yolculuk sırasında kitlelerin yoksulluğunu, baskıyı ve güçsüzlükleri yakından gözlemleyen ve Marksizm'den etkilenen Ernesto Guevara, Latin Amerika'daki ekonomik ve sosyal eşitsizliklerin tek çözümünün devrim olduğu sonucuna vardı.

Yolculukları, Latin Amerika'ya ayrı uluslardan oluşan bir karma yapı olarak değil de kurtuluşu ancak kıta çapında bir strateji ile olabilecek tek bir vücut olarak bakmasını da sağladı. 

1950 yılında Buenos Aires'te
Sınırları olmayan ve tek bir "mestizo'' (Avrupalı ve yerli melezi) kültür ile bağlanmış birleşik İber-Amerika kurabilmeyi hayal etmeye başladı. Bu düşünce, sonraki devrimci eylemlerinde öne çıkacaktı. Arjantin'e döner dönmez, Güney ve Orta Amerika'da kaldığı yerden gezilerine devam edebilmek için tıp öğrenimini hızla bitirdi.
 Sonraki sayfa: Guatemala yılları     

Yorumlar - Yorum Yaz