Mustafa Kemal Atatürk

Bazı Sözler vardır; doğru ve yerinde kullanıldıkları zaman çok büyük ve derin anlamlar taşırlar. Bir de bazı insanlar vardır; sözcükler onların ağzından çıktıkları zaman anlamları daha da büyür ve daha derin anlamlar taşırlar.  
 
Bu iki olguyu bir arada taşıyabilen bir insan olabilmek zordur. Sözcükleri doğru ve yerli yerinde kullanabilme, genellikle bir sanat adamı kişiliği gerektirir. Diğerinde ise; bir inanç insanı ve bir dava adamı olma ve tam bir önder kişilik özelliği vardır. Mustafa Kemal Atatürk, tüm bu özelliklerin hepsini de üzerinde taşıyabilen dünyanın çok ender gördüğü liderlerden biriydi. 


"Tarih mi kahramanları yaratır, yoksa kahramanlar mı tarihi" şeklinde bir soru vardır. Buna benim yanıtım, her zaman "tarih kahramanlar yaratır, kahramanlar da tarihe yeni bir sayfa ilave eder" şeklindedir.

Ama söz konusu Mustafa Kemal Atatürk olunca, bundan çok daha fazla şeyler söylemek gerekiyor. Çünkü O, sadece tarihin yarattığı bir kahraman değil, aynı zamanda bir "dahi" ve yeryüzünün ender gördüğü liderlerdendi. Tarihe yeni bir sayfa ilave etmekle yetinmedi, yeni bir tarihin de sayfasını açtı, yepyeni bir tarih başlatma çabasında oldu. 

O'
nun hakkında dünyanın heryerinde çok şeyler yazıldı. Daha bir o kadar da yazılabilir, yazılacaktır. Ama kelimelerin bazen çok kifayetsiz olduğu gerçeği, sıra Mustafa Kemal'i anlatmaya geldiğinde daha da belirgin şekilde kendini hissettiriyor. O'nu yeterince anlatabilmek için hiç bir kelimenin gücü yetmiyor bazen...

Yorumlar - Yorum Yaz