Che - Eserleri

Eserleri
Guevara yakalandıktan sonra Bolivya'daki gerilla harekâtında karşılaştığı olayları yazdığı günlüğü de ele geçirilmişti. Günlük, onun Ñancahuazú'daki çiftliğe gelişinden kısa süre sonra, 7 Kasım 1966'de başlıyor, yakalanmasından bir gün önce, 7 Ekim 1967'de sonlanıyordu.

Günlükte Bolivya Ordusu tarafından yerleri çok erken tespit edilen gerillaların operasyona nasıl hazırlıksız başlamak zorunda kaldığı, Guevara'nın daha sonra birbiriyle bağlantıyı kaybedecek olan birliğini ikiye bölme kararını açıklaması ve genel olarak başarısızlıkları anlatılır.

Guevara ile Bolivya Komünist Partisi arasındaki anlaşmazlık ve dolayısıyla Guevara'nın beklediğinden daha az askerle kalmış olması da günlükte kayıtlıdır. Guevara'nın yerli halktan asker bulamamasının sebebinin, gerilla grubunun yörede konuşulan Tupí-Guaraní dili yerine Quechua'yı öğrenmiş olması olduğu anlatılır.

Harekât beklenmedik sona doğru giderken Guevara'nın hastalığı da ağırlaşır. Astım krizleri giderek daha zor geçmektedir ve son saldırılar ilaç
Türkçeye çevrilmiş bazı eserleri

» Gerilla Savaşı: Bir Yöntem
» Politik Egemenlik ve Ekonomik Bağımsızlık
» Gerilla Savaşı
» Sosyalist Planlama
» Latin-Amerika gençliğine
» Küba Devrimi İdeolojisini İncelemek için notlar
» Latin-Amerika Devriminin Taktik ve stratejisi
» Küba Bir İstisna mı, Yoksa Bir Öncü mü?
» Vietnamla Dayanışma
» Tricontinental'e Mesaj : "...İki, Üç Daha Fazla Vietnam
» Bolivya Günlüğü

 Sonraki sayfa: Videolar   

Yorumlar - Yorum Yaz