Efsaneleştirilen bir deniz ve koy: Ölüdeniz

Efsaneleştirilen bir deniz ve koy: Ölüdeniz


efsanelestirilen bir koy ve deniz

Ölüdeniz, adından anlaşıldığı gibi durgun bir göl gibidir. Denizin bile en dalgalı olduğu günlerde Belceğiz kıyıları dalgalar içindeyken Ölüdeniz’de suda kıpırdanma dahi oluşmamaktadır. Neden suyunun derinliği bu kadar az ve bu deniz neden "ölü" demişler? 

İşte efsaneleştirilen hikayesi ile Ölüdeniz...

EFSANELEŞTİRİLEN BİR DENİZ ve KOY


Ölüdeniz, adından anlaşıldığı gibi durgun bir göl gibidir. Denizin bile en dalgalı olduğu günlerde Belceğiz kıyıları dalgalar içindeyken Ölüdeniz’de suda kıpırdanma dahi oluşmamaktadır.  Turkuvaz mavisi suları, ince kum taneleriyle kaplı sahili insanı kendine çeken havası ile muhteşem ve bir çok turistin akınına uğrayan bu tatil yöresi insanlara doğa harikaları sunuyor.  Ölüdeniz denilen koya denizden dar bir boğaz ile girilmektedir. Boğazın iki yanındaki sarp yamaçlar çam ağaçlarıyla kaplıdır. Bu nedenle görülmesi oldukça zordur. Neden suyunun derinliği bu kadar az ve bu denize neden ölü demişlerdir?

Ölüdeniz ismi de Belcekız ismi de halk arasında üretilen bir efsaneye de dayandırılmaktadır. Eskilerden buradan geçen gemiler açıkta demir atar ve içme suyu almak için kıyıya sandal ile giderlermiş. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç ve yakışıklı oğlu su almak için koya çıkar. Koya çıktığında güzel Belcekız’ı görür ve kıza vurulur. Kızın da yüreğine ateş düşer ama genç delikanlı suyu alıp dönmek zorundadır. Sonunda gemi uzaklaşıp gider. Belcekız her zaman kıyıyı ve sevdiğini kollamaya başlar. Delikanlı da her defasında buradan geçmeye ve suyunu almaya gelir, bu sayede ise görüşürlermiş.


Bir gün gemi geçerken fırtına kopmaya başlamış. Oğul babasına burada korunaklı bir koy olduğunu söylemiş. Babası ise oğlunun sevdalı olduğunu bildiğinden, kızı görmek ve koyda kalmak uğruna gemiyi parçalamak istediğini sanmış. Dalgalar yükselirken aralarında kavga çıkmış. Gemi tam kayalıklara çarparken ihtiyar bir kürek darbesiyle oğlunu denize atmış, ardından dümene yapışmış ve durumu görmüş. Deniz dönerek çarşaf gibi bir koya dönüşmeye başlamıştır. Delikanlı ise orada ölür. Sevdiğini bekleyen Belcekız da bu nedenle kendisini kayalıklardan atıp ölür.

Efsanedeki ifadelere göre; o günden beri kızın öldüğü yere Belcekız oğlanın öldüğü yere Ölüdeniz denir. Ölüdeniz’in çevresine insan yüzüne benzeyen kayalık vardır. Efsaneye göre; bu kaya ise oğlanın taşlanmış başıdır ve fırtınalı zamanlarda gemicilere “buraya gelin” diye yön gösterirmiş.