Ağaç katliamı korkunç olabilir!

Çaldağı'nda 1 milyondan fazla ağaç kesilebilir!

Turgutlu'da bir süredir gündemde olan Çaldağı'nda sülfürik asit liç yöntemiyle nikel madeni arama çalışması yapacak olan İngiliz maden şirketince ormanlık alanda bulunan ağaçların kesilmesi için gerekli iznin verilmesi ile birlikte başlayan tarışmalar giderek daha da derinlik kazanmaya başladı. Ancak kesilmesi söz konusu olan ağaç sayısı ile ilgili yeni bilgiler, bu konudaki tartışmalara yeni boyut da kazandırabilir. Çünkü İzmir Orman Mühendisleri Odası’na bağlı mühendisler tarafından yapılan açıklamada ağaç sayısı ile ilgili verilen bilgiler, bu olayı sadece ağaç kesiminden çıkartarak "korkunç bir orman katliamı” yapılacağı yönünde bir tablo da sunuyor.

Açıklamaya göre Çaldağı'nda kesilecek ağaç sayısının 1 milyonu geçeceği, hatta 2 milyona yakın olduğu belirtiliyor. Buna göre Sardes Şirketi tarafından 140 bin ağacın kesileceği yönündeki açıklama gerçeği yansıtmadığı gibi, ilçe kamuoyunda kesilecek ağaç sayısı olarak bilinen 280-290 bin civarındaki rakam da eksik bilgiye dayanıyor. Dolayısıyla ÇED raporu da gerçekleri yansıtmıyor ve tamamen eksik ve yanlış bilgilere dayanıyor.

Edindiğimiz bilgiye göre, ÇED raporundaki Çaldağı orman alanında ağaç sayısı ile ilgili bilgiler 1995 yılı verilerine dayandırılıyor. Şu anda 3300 dönümlük alan üzerindeki envanter çalışmalarının henüz tamamlanmamış olmasına rağmen, A Grubu olarak belirtilen ve 30 yaş civarı ağaçları kapsayan ağaçların sayısının bile 700 bin dolayında olduğu belirtiliyor.
  
“Biz ağaçları gruplandırmayı gövde yarı çaplarının cm olarak değeri üzerinden yaparız” diyen ilgililer, bu değerendirmeye göre A gurubu ağaçların 30 yaş ve civarı ağaçları kapsadığını belirterek, diğer B ve C gurubu ve daha genç ağaçlarla birlikte ağaç sayısının 1 milyonu geçeceği, genç fidanlarla birlikte ise bu rakamın 2 milyon civarında bile olabileceğini vurguladılar.

Yaklaşık 2 milyona yakın ağacın kesilmesinin söz konusu olması durumunda, bu rakam olayı sadece bir ağaç kesimi olmaktan çıkarıp, "korkunç" diye nitelendirilecek bir “orman katliamı” haline dönüştürebilir. Çünkü istatistiklere göre bugüne dek ülkemizde hiç bir bölgede böylesine ve bu kadar korkunç ağaç kesimi yaşanmamış, hele bir maden şirketi için  böylesine büyük bir ağaç katliamına izin verilmemiştir. 

Edinilen bu yeni bilgilerin ardından ilçede ağaç kesimine karşı tepkilerin daha da yükselmesi beklenirken, bugüne kadar bu konuda genelde sessiz kaldıkları gözlenen yerel yöneticilerin bu durum karşısında nasıl bir tutum izleyecekleri de merakla izleniyor.

5 Haziran 2009

  Sonraki yazı için tıklayınız: Yoksa 1 milyona kadar sayamıyor musunuz?
 
   
 

 
  
 

Gediz Vadisi'nin yok olmasına izin verme!

 
 

Geri dön

   
   
 

0 Yorum - Yorum Yaz